Hőszigetelés! Milyen vastagság legyen a házamon?

2024.01.11
A hőszigetelés megfelelő vastagságának kiválasztása kulcsfontosságú az elvárt energiatakarékosság és a kényelem szempontjából. Cikkünkből és a szemléltető táblázatokból egyszerűen látni fogja.

Milyen vastag legyen a hőszigetelés? Hány cm szigetelés kell?

A jó válasz csak az, hogy az épülettől függ. A hőszigetelés vastagság meghatározás szempontjából több tényezőt kell figyelembe venni: legfontosabb ebből a falak anyaga, mert ez befolyásolja a hőátbocsátási tényezőt! Második az energiahatékonyság: minél alacsonyabbra tervezi az energiafogyasztást, annál vastagabb szigetelés szükséges. Leggyakrabban a 10 cm vastag homlokzati hőszigetelés, de a 20 cm vastagság megfelelő lehet a legtöbb hazai épület számára. Harmadik nagyon fontos dolog, az anyagköltségek. Mennyibe fog kerülni?


Anyagköltség kalkulátor!


Az alábbi táblázat az építészeti hőátbocsátási szabványok változását mutatja. ( táblázatokat készítette: Kerti Gábor : homlokzatihoszigeteles.hu)

Hőátbocsátási előírás változás táblázat

A hőszigetelés jelentőségét a 80-as évek végétől kezdődően, és különösen az Európai Uniós csatlakozásunk után kezdték hangsúlyozni. A magyar épületek. családi házak, társasházak nagy része energetikailag korszerűtlen. A követelmények száz év alatt csaknem a tizedére szigorodtak.

Cikkünk az EPS polisztirol (fehér), a grafitos (szürke) és a kőzetgyapot tulajdonságait hasonlítja össze falazattípusok szerint. A teljes energetikai kép kedvéért említenem kell, hogy a lábazat a tető és a nyílászárók hőátbocsátására is tekintettel kell lenni.


Az első táblázat az EPS 80 expandált polisztirol lemezzel készült hőszigetelés vastagságára mutat adatokat faltípusok szerint:

A színek az építészeti hőátbocsátást mutatják. A 15cm-es OSB könnyűszerkezetes faltól lefelé gyakorlatilag mindenképpen érdemes szigetelni.

Fontos: a hőszigetelő anyag vastagságát mutató szemléltető táblázatunkat átlag 2 cm rétegvastagságú cementes vakolattal kalkuláltuk. A falazóanyagok fajtája, valamint a hővezetési tényezője interneten fellehető adatokból használtuk fel, ezért felelősséget nem tudunk vállalni. Az adatok csak tájékoztató jellegűek.

EPS 80 Hőszigetelés hőátbocsátási táblázat 2024

 

Anyagköltség kalkulátor!


Melyik a legjobb falazóanyag ma ebből a szempontból?

A legkorszerűbb Wienenberger PTH 44 és 50-es Thermo Dryfix falazóelemek. Ezek passzívház-minőséget adnak önmagukban is.

Melyik fal tartja legkevésbé a meleget?

Az alsó sarokban a vasbetont, illetve a hagyományos, B30-as téglafalat látjuk.

Mi történik, ha egy B30-as téglából épült házat ellátunk 10 cm vastag EPS 80 hőszigetelő rendszer-rel?

Az ötszörösére növelhetjük a falszerkezet hőmegtartását. (Ezzel sajnos még nem csökken ötödére a fűtésszámlánk!) Azonban, a fejlesztést mindig a kiindulási értéktől kell nézzük, így még ennyivel sem fogjuk elérni az aktuális építészeti szabványt. Vagyis inkább a 15 cm hőszigetelés vastagsággal érdemes számolnunk.


A grafitos polisztirol hablemezzel készült hőszigetelés vastagság-ra is mutatunk adatokat:

Itt azt látjuk, hogy a falak hővesztesége ezzel az anyaggal lényegesen kisebb, így a grafitos szigetelésből a vékonyabb is jobb hatásfokú.

Grafitos energetikai táblázat 2024

 

Anyagköltség kalkulátor!


Egy B30-as téglafal + 15 cm garfitos hőszigetelő rendszerrel akár a legkorszerűbb energetikai szigorításoknak is könnyedén megfelelhet. A 30 cm vastag Ytong falra elég csak 10 cm vastag grafitos hőszigetelés.


A kőzetgyapot szigetelőanyag a tömör, vályog falazat esetén a legjobb választás.

Vályogfal, vert-fal, vasbeton, vagy kis méretű tégla - minden, amely nem tartalmaz anyagában levegőt - az ide sorolható. Azonban azt javasoljuk, ha ilyen háza, van, mindenképpen forduljon szakemberhez ( szaktanácsadás: 06 20 959 4488, vagy 06 20 312 2433) mielőtt szigetelné. Nézzük, hogy a kőzetgyapot hőátadása milyen:

Kőzetgyapot hőszigetelő értékek 2024

 

Anyagköltség kalkulátor!


A hőszigetelés hány fokig lehet végezhető?

A hőszigetelési munkák optimális hőmérsékleti tartománya függ az alkalmazott anyagoktól és a munkafolyamatoktól. Általában fagymentes, de nem túl forró, száraz időben a legjobb, ideálisnak tekinthető a +5 és +25 Celsius fok közötti hőmérséklet. Azonban fontos megjegyezni, hogy egyes anyagok és kivitelezési technológiák ettől eltérő hőmérsékleti igényeket is kibírnak.

Homlokzati hőszigetelés esetén mire kell figyelni?

Ha egy régebben épült házon szeretne javítani külső hőszigeteléssel, akkor figyelembe kell venni az épület szerkezetét. Tapasztalatunk szerint előfordulhat, hogy kompromisszumot kell kötni egyes részeken a kívánt szigetelési vastagság és a lehetséges megvalósítás között. Mindenre van jó megoldás és segítünk megtalálni!

A hőszigetelés jól választott vastagság fontos döntés!

Reméljük, hogy ez a rövid összefoglaló hasznos volt Önnek. Javasoljuk, hogy keressen szakértői tanácsadásért mielőtt rendel nálunk. A Magyar Festék Kft forgalmazott, Garantált kiváló minőségű szigetelőanyagok előnyét évtizedeken át élvezheti.